دسترسی روت چیست

دسترسی روت چیست

16:54 سه‌شنبه 18 دی 1397 ۱۲۶۴۱ بازدید نویسنده اخبار و مقالات

دسترسی روت چیست : شاید تا به حال عباراتی نظیر روت کردن یا دسترسی به روت را شنیده و حتی از آن استفاده کرده باشید . در این مقاله سعی خواهیم کرد تا به پاسخ سوال ” دسترسی روت چیست ” بپردازیم و ماهیت آن را شرح دهیم .

این مطلب موضوعی است که بیشتر استفاده کنندگان از تجهیزات هوشمند با آن سروکار دارند ، چراکه برخی از برنامه هایی که روی دستگاه ها نصب می شوند ، از کاربر می خواهند تا به آن ها اجازه دسترسی به روت را دهد .

دسترسی روت چیست و به چه منظور باید از آن استفاده کنیم ؟ روت اصطلاحی مرتبط با سیستم عامل می باشد و نمی توان آن را جدا از این برنامه تصور کرد . بیشتر سیستم ‌های ‌عامل تلفن همراه مانند ویندوز فون ، ios و اندروید هرکدام به طور جداگانه داری دسترسی های مختلف به کد های خود هستند که به کاربر اجازه می دهند تا در مسیر مشخص شده از امکانات آن ها استفاده کند . البته میزان دسترسی در نسخه های مختلف متفاوت است ، چرا که برخی حداقل و گروهی نیز حداکثر میزان آن را در اختیار کاربر قرار می دهند . برای مثال سیستم عامل لینوکس حداکثر میزان کنترل روی کد های خود  را به کاربران می دهد تا افراد بتوانند از آن استفاده کنند و در مقابل آن سیستم هایی وجود دارند که این مقدار را به حداقل ممکن کاهش داده اند ؛ به عبارتی می‌توان گفت که در آن ها کاربر یا دارای حداکثر دسترسی(به سیستم عامل) است یا در کل محدود است و حد وسطی در این بین وجود ندارد ، به همین خاطر کاربرانی که از روت استفاده می کنند به امکاناتی دسترسی دارند که کاربران عادی از آن ها بی بهره اند .

در سیستم عامل لینوکس روی تلفن های همراه ، شما قادر خواهید بود تا تنها با چند دستور کد های آن را در اختیار بگیرید ، البته بعد از اجرایی کردن آن از شما نام کاربری و رمز عبور درخواست می کند تا دسترسی افراد غیر مجاز را محدود کند و تنها دارندگان رمز عبور بتوانند از آن استفاده کنند . اندروید در بالاترین سطح از سیستم عامل لینوکس اجرا شده است و به صورت همزمان پردازش روت و معمولی در آن وجود دارد . اولین نکته‌ای که در مورد اندروید می‌توان گفت این است که برخلاف لینوکس برنامه ها در حالت  عادی قابلیت دسترسی به قسمت های مختلف سیستم عامل را ندارند ، امّا زمانی که سیستم روت می شود ، برنامه ها این امکان برایشان فراهم می شود که بتوانند به تمامی فایل ها و برنامه های گوشی دسترسی داشته باشند .

نحوه دسترسی روت چیست ؟

شاید برخی تلفن های همراه عرضه شده در بازار مخصوصاً نوع چینی ، به صورت روت شده عرضه شوند ، ولی این قابلیت چیزی نیست که به صورت پیش فرض در همه تجهیزات هوشمند وجود داشه باشد . هم اکنون روش های مختلفی برای روت کردن گوشی وجود دارد که با توجه به نوع مدل گوشی می‌تواند از آن ها استفاده نمود ، برای مثال برخی از گوشی ها تنها با جایگزین کردن بوت لودر و اضافه نمودن فایل سیستم به آن روت می شوند و نوعی دیگر تنها با استفاده از یک کاستوم رام می‌توان به نتایج پاسخ ” دسترسی روت چیست ” در آن ها را فعال کرد .

شما با روت کردن قادر خواهید بود تا بسیاری از محدودیت‌ هایی را که تا قبل از این در استفاده از گوشی با آن مواجه بودید را رفع کنید ، برای مثال می توانید برنامه های پیش فرض گوشی را حذف کرده و نسخه دلخواه خود را جایگزین آن‌ها کنید و حتی با نصب برنامه هایی که طول عمر باتری گوشی را افزایش می دهند مدت زمان عملکرد دستگاه را تا حدود زیادی افزایش دهید . البته ناگفته نماند که دسترسی روت در کنار تمام مزیت ها برخی مشکلات را نیز به همراه خواهد داشت . برای مثال با روت کردن گوشی دیگر قادر نخواهید بود تا از گارانتی محصول استفاده کنید ، نرم افزارهای مالی به راحتی روی تلفن شما اجرا نخواهند شد و به دلیل وجود دسترسی آزاد تمامی برنامه ها به سیستم عامل ، تهدید های امنیتی بیش از پیش دستگاه شما را تهدید خواهند کرد .

مشکلات روت کردن

شما به عنوان یک کاربر باید در نظر داشته باشید که نسخه های قدیمی اندروید نسبت به نسخه های جدید آن به دلیل وجود ضعف های امنیتی راحت تر روت می شدند . در نسخه های جدیدتر سازندگان سعی کرده‌اند تا همانند رویه ای که برای دانلود رام رسمی سامسونگ و رام رسمی سونی بکار بستند ، ضعف هایشان را حذف کرده و در نتیجه مقاومت دستگاه را در مقابل اعمال تغییرات در سیستم عامل گوشی بالا ببرند ، به عبارتی می توان گفت روت کردن نسخه‌های جدید سیستم عامل ها کار چندان راحتی نخواهد بود ؛ به علاوه برخی از برنامه های کاربردی نیز وجود دارند که دستگاه ‌های روت شده را تشخیص می دهند ، بنابراین زمانی که شما آن ها را در گوشی خود نصب می کنید با تشخیص روت ، برنامه و در مواردی دستگاه از کار خواهد افتاد .

 

آیا دسترسی روت را در گوشی خود فعال کنیم یا خیر ؟

اگر جزو کاربران عادی هستید که برنامه های زیادی را روی تلفن خود نصب نمی کنید و نوع پیش فرض آن ها برای استفاده شما کافی است ، نیازی به دسترسی روت نخواهید داشت ، امّا اگر جز افراد کنجکاو بوده و می خواهید دستگاهتان عملکرد متفاوتی داشته باشد و تغییرات باب میل خود را روی آن اعمال کنید ، بهتر است تا سراغ روت کردن آن بروید . در میان کاربران تلفن های همراه روت کردن اکثراً باب میل برنامه نویسان و توسعه دهندگان برنامه های موبایل است ، به همین خاطر به آن ها توصیه می‌شود تا در صورت داشتن بودجه کافی با خرید یک دستگاه حداقل یک بار از این روش استفاده کنند ، چرا که لازمه حرفه آن ها خواهد بود .

دانلود آپدیت اندروید 11 سامسونگ حذف اف آر پی frp سامسونگ اندروید 10  
دیدگاه های شما ۰ دیدگاه ثبت شده است
ارسال دیدگاه
خبرنامه اشتراک

چیزی را از دست ندهید